Andrzej Heidrich

 

Andrzej Heidrich, czyli człowiek który maluje pieniądze.

     Mówi się o nim, że jest jednym z niewielu artystów, którego dzieła znają wszyscy i bywają z nimi na co dzień. Pan Andrzej Heidrich „maluje” pieniądze od 60 lat na zlecenie Narodowego Banku Polskiego. W 1975 r. weszła do obiegu pierwsza seria banknotów zaprojektowanych przez pana Andrzeja, na których widniały przedstawienia znanych Polaków. Nie tylko obiegowe, czyli takie które mamy zazwyczaj w portfelu, ale również okolicznościowe, które zapaleńcy numizmatyki zbierają z wielkim zapałem. Andrzej Heidrich nie ograniczył się jednak tylko do banknotów, ale z jego rąk wyszło wiele znaczków pocztowych, kart pocztowych, różnych znaków graficznych, również patenty oficerskie, wzory paszportów oraz dowodów osobistych. Opracowywał też herby miast polskich, projektował orzełki na czapkach wojskowych, odznaki policyjne, przygotował poprawki w godle państwowym. Nasz malarz najwięcej pracy miał podczas inflacji, czyli podczas nagłego wzrostu cen produktów. Wtedy najwyższe nominały osiągały ogromną wartość. Zaczynało się od 5, 10, 20 tysięcy, a skończyło na 2 milionach. Teraz już raczej nikt nie wyobraża sobie banknotu o nominale 5 milionów złotych. Najżmudniejszy, jak wspomina pan Heidrich, proces tworzenia grafiki na banknotach jest samo malowanie oryginału banknotu, które zajmuje około 3 miesięcy. Kropka po kropce, kreska po kresce.

       Artysta opowiada w wywiadach, że najwięcej pracy włożył w swoją książkę, którą w całości sam zilustrował. Dzięki napisaniu niebywałej książki stał się naczelnym grafikiem wydawnictwa CZYTELNIK. W tym wydawnictwie zilustrował około 1500 najróżniejszych książek. Powstał o nim album a właściwie o jego kolekcji, cena jednego albumu osiąga wartość do 600 zł, co jest wysoką sumą. Kupując takowy album (Chociaż teraz z dnia nadzień maleją szanse na jego kupno) jesteśmy gotowi na zagoszczenie u siebie w domu całej kolekcji banknotów Pana Andrzeja.

      Andrzej Ryszard Heidrich urodził się 6 listopada 1928 roku w Warszawie. Ukończył  Prywatną Koedukacyjną Szkołę Powszechną „Rodziny Wojskowej” przy ul. Czarnieckiego na Żoliborzu. Następną krótką część swojego życia spędził w Gimnazjum Graficznym przy ul. Konwiktorskiej i Liceum Sztuk Plastycznych przy ul. Górnośląskiej. Podczas II wojny światowej był członkiem Szarych Szeregów. Otrzymał wyróżnienie na koniec studiów na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Niedługo po wojnie rozpoczął swoją przygodę we wcześniej wspomnianym wydawnictwem CZYTELNIK.

          Andrzejowi Heidrichowi poświęcono jeden odcinek „Twentieth Century Illustrated – Andrzej Heidrich” w ramach sesji filmów dokumentalnych Twentieth Century, w którym przedstawiano sylwetki polskich twórców sztuki XX wieku. Nasz bohater jest również bohaterem filmu dokumentalnego ,,Wielki człowiek małej grafiki’’, zrealizowanego w 2011 na zlecenie NBP. Na jego cześć zrealizowano kilkanaście wystaw, ostatnia odbyła się we Wrocławiu. Na wrocławskiej wystawie można było zobaczyć wszystkie projekty banknotów wykonanych przez Andrzeja Heidricha, zarówno te, które weszły do obiegu, jak i te, które pozostały w fazie projektu. Zwiedzający mogli również zobaczyć serię banknotów z wizerunkami polskich miast, jak i jedyny taki niepowtarzalny banknot o nominale 5 mln zł z Józefem Piłsudskim, który nie wszedł do obiegu, lecz był przygotowany na nagłą inflację.

Jakub Gołos 8c (2018)

Źródła:

https://www.youtube.com/watch?v=d9jena_x-Gw

https://www.youtube.com/watch?v=f0_QeeQuaeg&t=243s

https://www.youtube.com/watch?v=L4c_JXeg9to

https://www.youtube.com/watch?v=C9UUd73AxeA

https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Heid