1999

1 stycznia przeprowadzono reformę administracyjną, reformę służby zdrowia i reformę systemu ubezpieczeń społecznych, wprowadzono trójpodział władzy.

- * -

I stycznia zaczął obowiązywać w Polsce nowy podział administracyjny. Dwustopniowy podział administracyjny (istniejący od 1975) zastąpiono podziałem trójstopniowym, w którego skład wchodzą województwa (16), powiaty i gminy.

- * -

12 marca Polska przystąpiła do North Atlantic Treaty Organization. Celem NATO jest gwarantowanie wolności oraz bezpieczeństwa państw członkowskich Sojuszu przy użyciu środków politycznych i wojskowych.  

- * -

1 września rozpoczęła się reforma edukacji, która doprowadziła do przekształcenia obowiązującego od 1968 dwustopniowego systemu szkolnictwa w strukturę trzystopniową - wprowadziła Gimnazja. Na terenie Piastowa powstały Gimnazjum nr 1 im. Zbigniewa Gęsickiego „Juno” (dziś SP5) i Gimnazjum nr 2 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego (dziś SP3).

- * -

19 listopada uchwalono Prawo działalności gospodarczej - polską ustawę regulująca podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej na terytorium Polski.


2000

Gadu-Gadu (GG) - polski komunikator internetowy, umożliwiał prowadzenie rozmów tekstowych, przesyłanie plików, prowadzenie konferencji i rozmów głosowych, miał około 50 milionów unikatowych użytkowników.

mBank

            W 2000 r. został uruchomiony mBanku - pierwszy internetowego banku w Polsce. Bank był na polskim rynku od 1986 r., najpierw jako Bank Rozwoju Eksportu (BRE Bank). Cztery lata później zaczął działać iBRE - system bankowości internetowej dla firm. Uruchomienie w mBanku mobilnej wersji serwisu transakcyjnego nastąpiło w 2011 r., w 2012 wprowadzono usługę płatności mobilnych w technologii zbliżeniowej NFC z operatorami telefonii komórkowej. Rok później wprowadzono zmodernizowaną platformę transakcyjną oraz marki MultiBank, BRE Bank i BRE Private Banking zaczęły działać pod nazwą „mBank”. Bank rozpoczął współpracę z Orange, dzięki czemu powstał mobilny bank detaliczny Orange Finanse.

            Aplikacja mobilna mBank 3.0 pozwala na min.: zarządzanie nadchodzącymi płatnościami, aktywację karty płatniczej, złożenie wniosku Rodzina 500+, korzystanie z możliwości BLIK, korzystanie z karty zbliżeniowej na telefonie Android Pay, mobilną autoryzację (klik) operacji - zastępującą hasła SMS, przelewy na numer telefonu, doładowania telefonu, mTransfer mobilny - zakupy przez Internet, mKantor - wymianę walut w serwisie transakcyjnym i aplikacji mobilnej mBanku.

            Funkcje zaawansowane aplikacji mobilnej mBanku pozwalają na ustawienie logowania na odcisk palca, otrzymywanie powiadomienia push po każdej transakcji oraz wysyłanie przelewów na zeskanowany numer konta.  

            Bank oferuje młodym osobom specjalne konta (13-18, 19-25, dla studentów) oraz zniżki na zakup biletów do kina czy do sklepów internetowych. Klient może zaprojektować wygląd karty płatniczej.

        Bank dba o bezpieczeństwo bankowości elektronicznej przez regularne aktualizacje serwisów transakcyjnych i aplikacji mobilnych. Połączenia z bankiem są szyfrowane - SSL/TLS 1.2 oraz dodatkowym szyfrowaniem wewnątrz kanału SSL/TLS. Operacje w serwisie transakcyjnym potwierdzane są przy pomocy jednorazowego kodu SMS, w aplikacji mobilnej - specjalnym PIN-em. Bank oferuje uwierzytelnianie również za pomocą odcisku palca Transakcje podlegają limitowi operacji, płatności kartami płatniczymi - limitowi płatności, który klient sam może modyfikować. Bank dodatkowo monitoruje operacje kartami, dzięki czemu może wychwycić niestandardowe zachowania. Klient może skorzystać z usługi wysyłania szyfrowanych wyciągów na email.

 

Joanna Brzozowska (2018)

 

Oficjalna strona mBank

mBank.pl Aplikacja mobilna

M. Macierzyński, Historia powstania mBanku, SGH, E-mentor nr 1 (3) / 2004.

mBank z reklamą dla rocznika 1999, Marketing przy kawie  


2001

We wrześniu 2001 roku, kilka miesięcy po światowej edycji (angielskiej), uruchomiono polskojęzyczną edycję Wikipedii - encyklopedycznego serwisu wiedzy, tworzonego społecznie (dziś zawiera ponad 1,3 mln haseł). 


2004

Polska w Unii Europejskiej

 

      Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku na mocy traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach przez 15 krajów Unii. Traktat przewidywał przyłączenie Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Słowenii, Republiki Słowackiej do Unii Europejskiej. W Polsce proces przyjęcia traktatu odbywał się w formie ogólnonarodowego referendum w dniach 7-8 czerwca 2003 roku. Według oficjalnych wyników Państwowej Komisji Wyborczej do urn poszło ponad 17 milionów osób. Spośród nich około 13 milionów osób odpowiedziało, że wyraża zgodę na przystąpienie Polski do Unii, a około 4 milionów osób nie wyraziło zgody. Polska była zaniedbana cywilizacyjnie w stosunku do państw zachodnioeuropejskich. Odmienny system społeczno-polityczny, słabość gospodarcza (niska wydajność pracy, wysokie zadłużenie kraju, wysokie bezrobocie, przestarzałe technologie produkcji, inne metody zarządzania). To wszystko stanowiło zaporę na drodze do integracji. Nasz kraj nadal przechodzi proces przemian dostosowujących do reguł Unii Europejskiej.

      21 grudnia 2007 roku Polska przystąpiła do układu z Schengen, natomiast 29 marca 2008 nastąpiło otwarcie przejść granicznych i morskich oraz lotnisk, wraz z nowymi rozkładami lotów. W latach 90-tych na granicy z Niemcami staliśmy w kilkunastogodzinnych kolejkach, teraz dzięki tej strefie swobodnie przemieszczamy się po Europie.

       Dużym wsparciem dla restrukturyzacji i rozwoju kraju był i nadal jest napływ funduszy europejskich w ramach polityki spójności Unii. Z unijnych dotacji powstało 400 tysięcy miejsc pracy w Polsce, natomiast za granicą, w krajach unijnych pracują 2 miliony Polaków. Polskie społeczeństwo również się bogaci. W 2003 roku 7 milionów Polaków było zagrożonych ubóstwem, jednak ponad milion Polaków od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej wyszło z ubóstwa. Za unijne pieniądze powstało ponad 13 tysięcy kilometrów dróg. Do tego 7 tysięcy kilometrów wodociągów, 36 tysięcy kilometrów kanalizacji i prawie 700 oczyszczalni ścieków. I na tym nie koniec. Ponad 160 tysięcy polskich studentów mogło studiować za granicą. Zarabiamy też na eksporcie. 20% dochodów polskich przedsiębiorców pochodzi z eksportu, to 300% tego, co było przed integracją. Co więcej dochody rolników wzrosły o 70%. Statystycznie każdy rolnik dostał z Unii Europejskiej około 80 tysięcy złotych. Warto jednak wspomnieć o problemach, które pojawiły się w trakcie integracji. Do najważniejszych należy zaliczyć kwestię gwałtownego wzrostu emigracji zarobkowej, przede wszystkim do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii i Irlandii. Członkostwo w UE zwiększyło możliwości poprawy warunków życia w województwach i rejonach najuboższych, szczególnie ludności wiejskiej.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Polska_w_Unii_Europejskiej

http://www.newsweek.pl/polska/po-co-nam-unia-europejska-rocznica-przystapienia-polski-o-ue,film,426667.html

 

Wojciech Nyc 8c (2018)

 

Polska w Unii Europejskiej            

        W dniu 1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Traktat o przystąpieniu Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Słowenii, Republiki Słowackiej do Unii Europejskiej, podpisany był w Atenach w dniu 16 kwietnia 2003 roku przez 15 krajów Unii Europejskiej i 10 krajów aspirujących do Unii Europejskiej. Polskę reprezentowali premier Leszek Miller wraz z Włodzimierzem Cimoszewiczem (SLD, ministrem spraw zagranicznych) i Danutą Hübner (sekretarzem KIE i szefem UKIE, wiceministrem spraw zagranicznych).

            Proces integracji Polski do Unii Europejskiej napotykał wiele przeszkód. Polska i inne kraje kandydujące z Europy Wschodniej były zaniedbane cywilizacyjnie w stosunku do państw zachodnioeuropejskich. Odmienny system społeczno-polityczny, słabość gospodarcza (niska wydajność pracy, wysokie zadłużenie kraju, wysokie bezrobocie, przestarzałe technologie produkcji, inne metody zarządzania), brak nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej i telekomunikacyjnej oraz niski poziom stanu regulacji legislacyjnych stanowiły zaporę na drodze do integracji. Polska przeszła i nadal przechodzi proces przemian dostosowujących do reguł Unii Europejskiej. Potrzebuje czasu, wsparcia systemowego i środków finansowych na dokonanie zmian i wyrównania poziomu krajów „starej Unii”.

            Polska, od przystąpienia do Unii Europejskiej w 2004 roku, przebyła długą drogę. Dużym wsparciem dla restrukturyzacji i rozwoju kraju był i nadal jest napływ funduszy europejskich w ramach polityki spójności UE. Członkostwo w Unii Europejskiej zwiększyło możliwości poprawy warunków życia w województwach i regionach najuboższych, szczególnie ludności wiejskiej. Po wstąpieniu Polski do Wspólnoty spełniły się marzenia wielu pokoleń o zajęciu partnerskiej pozycji wśród głównych państw europejskich. Kraj uzyskał wielomilionowe środki unijne na przyspieszenie rozwoju infrastruktury, zwłaszcza na nowe inwestycje drogowe, rolne i ekologiczne.

            Na podstawie analizy literatury, raportów i opracować europejskich i rządowych, porównania wskaźników makroekonomicznych Polski w 2004 i 2015 można stwierdzić, że nastąpiła poprawa jakości życia, wzrost znaczenia Polski na arenie międzynarodowej, rozwój współpracy i partnerstwa. Wśród pozytywnych skutków obecności Polski w UE znalazły się korzyści ekonomiczne: wzrost gospodarczy, inwestycje zagraniczne, dostęp do nowych technologii. Do plusów przynależności Polski do UE zalicza się także różnego rodzaju korzyści dla rolnictwa i polskiej wsi. Korzyści z przystąpienia do Unii Europejskiej zauważa się dzisiaj i przewiduje ich rozwój na przyszłość. Analiza wejścia Polski do UE wskazuje na przewagę korzyści nad kosztami.

            Warto jednak wspomnieć o problemach, które pojawiły się w trakcie integracji. Do najważniejszych należy zaliczyć kwestię demografii. Odpływ Polaków i wyjazd z kraju na stałe to znacząca i rozłożona na lata strata dla krajowego PKB. Polscy emigranci w liczbie ok. 2 mln pomagają innym krajom w tworzeniu ich własnego PKB, niewiele z tego transferując do Polski. Znacznym problemem dla Polski, z jakim zmaga się od samego powstania, jest jej położenie pomiędzy Niemcami a Rosją. Współdziałanie w strukturach Unii Europejskiej i międzynarodowej organizacji wojskowej NATO wpływa negatywnie na stosunki ze wschodnim sąsiadem - Rosją. Narastający konflikt na Ukrainie wzmógł obawy o bezpieczeństwo kraju.

 

Piotr Sawczuk (2015)

 

Barcz J., Kawecka-Wyrzykowska E., Michałowska-Gorywoda K., Integracja europejska, Wolters Kluwer, Warszawa 2007.

Łastawski K., Historia integracji europejskiej, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2011.

GUS, Polska w Unii Europejskiej 2004-2014, GUS, Warszawa 2014.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Priorytety polskiej polityki zagranicznej 2012-2016.

Sawczuk P., 10 lat Polski w Unii Europejskiej,Almamer, Warszawa 2015.

 


2006

Nasza-klasa.pl - polski serwis społecznościowy umożliwił użytkownikom odnalezienia osób ze swoich szkolnych lat i odnowienie z nimi kontaktu (14 milionów aktywnych kont użytkowników).


2007

21 grudnia przystąpienie Polski do strefy Schengen - obszaru swobodnego przepływu osób na terenie Unii Europejskiej.