1978

15 marca w Warszawie zmarł Aleksander Kamiński, harcmistrz, żołnierz AK, autor

„Kamieni na szaniec”, jeden z ideowych przywódców Szarych Szeregów. 3 maja 1997

Hufiec Piastów otrzymał sztandar i imię profesora harcmistrza Aleksandra Kamińskiego

„Kamyka”.

27 czerwca 1978 roku o godzinie 17:27 z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował statek kosmiczny Sojuz 30 pod dowództwem radzieckiego kosmonauty pułkownika Piotra Klimuka. W składzie załogi znalazł się 37-letni Polak, major Mirosław Hermaszewski, wyłoniony z grona 300 polskich kandydatów do lotu kosmicznego w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, utworzonego przez ZSRR. 

 

https://nowahistoria.interia.pl/historia-na-fotografii/pierwszy-polak-w-kosmosie-zdjecie,iId,1507855,iAId,120264#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

http://www.hermaszewski.com


16 października wybrano kardynała Karola Wojtyły na papieża. Przyjął imię Jana Pawła II.

 

Karol Józef Wojtyła

 

      Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Urodził się jako, drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich, miał brata Edmunda starszego o 14 lat. Został ochrzczony 20 czerwca 1920 roku przez księdza Franciszka Żaka w kościele parafialnym. W dzieciństwie Karola nazywano najczęściej zdrobnieniem imienia – Lolek.  Uważano go za chłopca utalentowanego i wysportowanego. Karol Wojtyła uwielbiał spływy kajakowe a także regularnie grał w piłkę nożną oraz jeździł na nartach. W młodym wieku przeżył wiele trudnych, smutnych oraz tragicznych chwil bowiem, jako dziecko a potem nastolatek stracił najbliższych. Gdy chłopiec miał 9 lat zmarła mu mama (1929), a 3 lata później jego starszy brat Edmund na szkarlatynę. W 1941 roku, po długiej chorobie, zmarł ojciec Karola Wojtyły.

      1 listopada 1946 roku w kaplicy w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich kardynał Adam Stefan Sapieha wyświęcił Karola Wojtyłę na księdza. 4 lipca 1958 roku został mianowany biskupem tytularnym Ombrii, a także biskupem pomocniczym Krakowa. Jako biskup zgodnie z obyczajem przyjął hasło przewodnie swojej posługi, które brzmiało Totus Tuus co, oznaczało po łacinie „Cały Twój”. 13 stycznia 1964 roku Karol Wojtyła został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim.

       Po nagłej śmierci Jana Pawła I, 16 października 1978 roku, Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II. Głównym wykładnikiem pontyfikatu Karola Wojtyły były pielgrzymki. To właśnie Jan Paweł II stworzył Światowe Dni Młodzieży. Jego najdłuższa podróż trwała 13 dni i kilka godzin, a najkrótsza 5 godzin. Papież Polak był jednym z najbardziej wpływowych osób XX wieku. Przyczynił się do poprawienia relacji między kościołem rzymsko-katolickim a judaizmem, islamem, kościołem prawosławnym i Wspólnotą Anglikańską.

        Jan Paweł II w swoim życiu przeżył także wiele tragicznych sytuacji. Jednym z nich był zamach na jego życie 13 maja 1981. Sprawcą był Mehmet Ali, który postrzelił papieża w rękę oraz w serce. Operacja ratująca życie Polaka trwała 6 godzin i odbyła się pomyślnie, lecz ze skutkami ubocznymi. Kiedy turecki zamachowiec został skazany na dożywocie, Jan Paweł II złagodził jego wyrok oraz przebaczył zamachowcy.

     Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. 27 kwietnia 2014 roku Jan Paweł został kanonizowany na św. Jana Pawła II.

Mateusz Leksycki 8c (2018)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Paweł_II

https://jan_pawel_ii.opoka.org.pl/

 


1980

19 lipca w Moskwie rozpoczęły się XXII Letnie Igrzyska Olimpijskie. Polscy reprezentanci

zdobyli na nich 32 medale, w tym 3 złote. Część państw, m.in. USA i RFN, zbojkotowały

moskiewskie igrzyska, protestując w ten sposób przeciwko sowieckiej agresji na

Afganistan.

24 października zarejestrowano Niezależny Samorządny Związek Zawodowy

„Solidarność” - ogólnopolski związek zawodowy powstały dla obrony praw pracowniczych, do 1989 również jeden z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polski Rzeczpospolitej Ludowej i komunizmowi.


1981

28 lutego decyzją Rady Ministrów wprowadzone zostały kartki na mięso i wędliny. Później rząd wprowadził reglamentację masła, mąki, ryżu i kasz, mydła i proszków do prania, benzyny, papierosów, butów.

31 lipca Sejm uchwalił ustawę o kontroli publikacji i widowisk. Na wezwanie władz NSZZ "Solidarność" w całym kraju na znak protestu ogłoszono dni bez prasy.

28 października na wezwanie władz NSZZ „Solidarność” w całej Polsce przeprowadzony

został godzinny strajk ostrzegawczy.

Stan wojenny

    Stan wojenny to jeden ze stanów nadzwyczajnych w Polsce. Został on wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. i trwał przez dwa i pół roku. Rankiem 13 września w państwowej telewizji zamiast lubianego przez dzieci „Teleranka” pojawił się Wojciech Jaruzelski i ogłosił powołanie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON). Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego zajmowała się podejmowaniem najważniejszych decyzji w kraju podczas stanu wojennego. Na jej czele stał Wojciech Jaruzelski. Władze podawały, że Stan Wojenny został wprowadzony z powodu biedy panującej w kraju, pogarszającej się sytuacji gospodarczej i strachu przed interwencją Związku Radzieckiego. W rzeczywistości chodziło jednak o likwidację protestów demokratycznych zainicjowanych w 1980 roku przez Solidarność. W czasie stanu wojennego niektórzy robotnicy próbowali strajkować, jednak ich protesty było szybko tłumione. Jednym z takich protestów był strajk w kopalni „Wujek”, gdzie zginęło 9 osób, a 17 zostało rannych. Innym przykładem jest protest w Gdańsku, podczas którego zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. Ksiądz Jerzy Popiełuszko odprawiał msze za Ojczyznę i otwarcie krytykował komunistyczne władze. Podczas jednego z protestów prowadził taką msze w Hucie Warszawa, za swoją działalność został zamordowany.

    Podczas stanu wojennego internowano około 7 tysięcy działaczy związkowych i politycznych, zablokowano połączenia telefoniczne w całym kraju, zakazano organizowania jakichkolwiek strajków, zdelegalizowano Solidarność i wprowadzono godzinę policyjną, która zabraniała poruszania się po ulicach od godziny 22 do 6 rano. Wprowadzenie

      Stan wojenny w Polsce wywołał ogromne oburzenie na arenie międzynarodowej. Przywódcy wielu państw demokratycznych potępiali akcje wojskową przeciw społeczeństwu polskiemu. Państwa NATO nałożyły sankcje gospodarcze wobec Polski Rzeczpospolitej Ludowej. Dzień 30 stycznia roku 1982 został ustanowiony przez ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronald Reagana dniem solidarności z narodem polskim. Miało to na celu poparcie demokratycznej opozycji w Polsce. Amerykańska telewizja nadała program ,,żeby Polska była Polską”. Około 850 tys. (z 3 milionów) członków PZPR wystąpiło z partii na znak protestu przeciw wprowadzeniu stanu wojennego.

    Stan wyjątkowy ostatecznie zniesiono 22 lipca 1983 roku. W kwietniu 2007 roku Instytut Pamięci Narodowej oskarżył w sumie dziewięć osób, byłych członków władzy i Rady Państwa PRL, która formalnie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku wprowadziła stan wojenny i wydała odpowiednie zarządzenia. Celem powstania instytucji IPN było zachowanie pamięci o historii Polski, szczególnie w kontekście ofiar i szkód poniesionych przez Polskę w trakcie II wojny światowej i po jej zakończeniu. IPN zajmuje się również badaniem sprawy stanu wojennego. 

Krystian Kubica 8c (2018) 

źródła

-podręcznik do Historii klasa 8

-portal https://eszkola.pl/jezyk-polski/stan-wojenny-w-polsce-2396.html

-portal https://www.polskieradio.pl/101,Stan-wojenny

-portal https://historia.org.pl/2014/12/13/13-grudnia-1981-roku-wprowadzono-w-polsce-stan-wojenny/

 

-portalhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Stan_wojenny


1983

5 października roku Komitet Noblowski ogłosił decyzję o przyznaniu Pokojowej Nagrody

Nobla przewodniczącemu Solidarności, Lechowi Wałęsie.

Miejska Rada Narodowa w Piastowie uchwałą Nr XXIV/74/83 z dnia 29 września ustanowiła tytuł „Honorowy Obywatel Piastowa".


1985

   Szkoła Podstawowa nr 5 im. Zbigniewa Gęsickiego „Juno” rozpoczęła swoją działalność oświatową w 1985 roku, przy ulicy K. Pułaskiego w północnym Piastowie. Wówczas była to bardzo nowoczesna placówka, z olbrzymią jak na piastowskie warunki salą gimnastyczną oraz wieloma salami dydaktycznymi

   W wyniku reformy systemu oświaty, która doprowadziła do przekształcenia obowiązującego od 1968 r. dwustopniowego systemu szkolnictwa w strukturę trzystopniową, powstało tu od 1 września 1999 roku Gimnazjum nr 1 im. Zbigniewa Gęsickiego „Juno”. Jednak po 18 latach historia zatoczyła koło i po kolejnej reformie Gimnazjum przekształciło się ponownie w ośmioklasową szkołę podstawową.

     Jedyne co niezmiennym było w 33 leniej historii szkoły to jej patron Zbigniew Gęsicki pseudonim „Juno”.

Dlaczego Gęsicki został patronem szkoły?

      Gęsicki stanowi dobry wzór osobowy dla młodzieży ze względu na swą ofiarność, dobre serce, działalność społeczną i patriotyzm. Młody człowiek, który postawiony w sytuacji ekstremalnej zdał swój egzamin z człowieczeństwa i wiele cech jego charakteru jest godnych naśladowania. Poza tym był związany z Piastowem, spędził tu prawie połowę swojego młodego życia - od roku 1928 do 1937 rodzina Gęsickich mieszkała w Piastowie. Zbyszek uczęszczał do Szkoły Powszechnej nr 1, do dziś istniejącej, chociaż w innym budynku. Należał do harcerstwa, do grupy „Wilczków”. Był niezwykle wysportowany, grywał też w szachy. Rodzice wychowywali Zbyszka i jego młodszą siostrę Krystynę w atmosferze patriotyzmu i kulcie powstań narodowych oraz uwielbieniu dla Józefa Piłsudskiego, symbolu oddania wszystkiego dla dobra ojczyzny.

      Zbyszek Gęsicki zginął od niemieckich kul w nurtach Wisły mając 24 lata. Zbyszek żyje w pamięci swoich kolegów. Wielokrotnie odwiedzała naszą szkołę słynna „Kama”, uczestniczka zamachu na Kutscherę. Na spotkaniach z młodzieżą opowiadała o swoim koledze w niezwykle ciepłych słowach.

     Szkoła szczyci się wieloma zasługami. Uczniowie zarówno szkoły podstawowej jaki i gimnazjum brali udział w wielu konkursach w wielu też zajęli pierwsze zaszczytne miejsce. Były to zarówno konkursy sprawdzające wiedzę np. z zakresu fizyki, matematyki, ochrony środowiska, biologii jak i artystyczne: recytatorskie, fotograficzne. Ponadto uczniowie sprawdzali swoje umiejętności podczas konkursów z języka polskiego, języków obcych czy ze znajomości Unii Europejskiej. Brali udział również w zwodach sportowych. Konkursów było tak wiele, że trudno je wszystkie wymienić, najpopularniejsze to "Kangur", "Trapez", "Ortografia na medal" czy "Warszawska syrenka".

 Cieszę się, że mogę być uczniem tej szkoły.

Krzysztof Czyżewski 8c (2018)

Źródła 

Zgodnie z art. 70 ust. 1 Konstytucji Rzeczpospolitej Polski każdy człowiek przebywający

na terytorium Polski ma prawo do nauki.