1 września rozpoczyna działalność Szkoła Podstawowa nr 4 im. Bohaterów spod Darnicy,
od 1967 w budynku przy ul. Żbikowskiej. Patronat nad SP4 sprawują Wojska Obrony
Przeciwlotniczej.
W 1967 roku oddany został (przy ul. Żbikowskiej) nowy budynek dydaktyczny dla Szkoły Podstawowej nr 4 im. Bohaterów spod Darnicy.
12 stycznia 1959 roku - premiera filmu Zamach w reżyserii Jerzego Passendorfera. Film przedstawia zdarzenia z 1 lutego 1944 roku, gdy żołnierze AK dokonali udanego zamachu na „kata Warszawy” - SS-Brigadeführera, Franza Kutscherę.
Zamach na "kata Warszawy" generała Kutscherę, zorganizowała i przeprowadziła Armia Krajowa. W filmie jednak nigdy nie pada jej nazwa, a zamach przeprowadza jakaś anonimowa organizacja. Było to związane z okresem w jakim film powstał i usuwaniem śladów po AK z historii. Jednak dla niegdysiejszych widzów reżyser przemycił jasny sygnał w postaci pistoletu maszynowego Sten, który był na wyposażeniu Armii Krajowej (nie posiadała go wtedy Armia Ludowa).
„Zamach”, stanowi doskonały przykład kunsztu sztuki filmowej według dr Piotra Kurpiewskiego, filmoznawcy i wykładowcy w Katedrze Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Dr Piotr Kurpiewski podkreślał, że ten wielokrotnie nagradzany wojenny dramat psychologiczny, z wyjątkową precyzją rekonstruuje wydarzenia sprzed 74 lat, a z pewnością ówczesną wiedzę o nich.
Historyk Działu Naukowego Muzeum, Wirginia Węglińska zauważyła, że w świetle nowych dokumentów (np. raport Stanisława Huskowskiego) teza o niewykonaniu zadania przez Stanisława Huskowskiego „Alego” - filmowego Marka podlega dyskusji. Co ciekawe, ze względu na cenzurę w filmie Passendorfera nie pada nawet słowo "Armia Krajowa", jednak dla niegdysiejszych widzów reżyser przemycił jasny sygnał w postaci pistoletu maszynowego Sten, który był na wyposażeniu Armii Krajowej (nie posiadała go wtedy Armia Ludowa).
https://muzeum1939.pl/z-cyklu-kinohistoria-zamach-jerzego-passendorfera/aktualnosci/1117.html
Film był kręcony w Warszawie oraz Toruniu - Warszawa (m. in. ul. Emilii Plater, Jaworzyńska, Frascati, Kaniowska), Toruń (sceny na Moście Kierbedzia)
Film można obejrzeć: https://www.ipla.tv/wideo/film/Zamach/a68f18ed0eb0d687820083effbb7e222 w IPLI do 31.12.2021
Zdjecia z planu filmowego http://fototeka.fn.org.pl/pl/filmy/info/1021/zamach.html
https://filmpolski.pl/fp/index.php?film=122326
http://film.kujawsko-pomorskie.pl/arts/zamach/
https://festiwaltofifest.blogspot.com/2016/02/torunski-most-i-zamach-na-kutschere-72.html
Narodowy Bank Polski zaprosił grafika Andrzeja Heidricha do zamkniętego konkursu na nowy banknot tysiącłotowy. Od tej pory banknoty, które mieliśmy i mamy w portfelu są zaprojektowane przez Andrzeja Heidricha. Grafik projektuje również znaczki pocztowe, pocztówki, godła, medale i loga firm, w tym dla policji i wojska.
13 sierpnia na granicy podziału Berlina Wschodniego i Zachodniego powstaje Mur Berliński - 156 km betonowego muru, okopów, zapór z drutu, min, wysoki na 3,60 m. Do 9 listopada 1989 był jednym z najbardziej znanych symboli zimnej wojny i podziału Niemiec.
Od 13 sierpnia 1961 roku do 9 listopada 1989 roku oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego. Wybudowano go w celu zahamowania fali uciekinierów ze Wschodu na Zachód.
Podczas prób przedostania się przez mur do Berlina Zachodniego wielu ludzi zostało zabitych. Dokładna liczba ofiar jest niepewna,różne źródła podają od 136 do 238 śmiertelnych przypadków. W okresie dwudziestu pięciu lat ponad 70 tysięcy obywateli NRD (Niemieckiej Republiki Demokratycznej) skazano na karę więzienia za próbę ucieczki.
Obalenie muru stało się symbolicznym aktem końca podziałów w Europie i zjednoczenia Niemiec. Zachowano tylko fragmenty muru berlińskiego jako pamiątkę historyczną.
Bogna Sokorska - śpiewaczka (sopran koloraturowy) - 1961-1963 była solistką Opery Warszawskiej.
30 października 2011 w Piastowie odsłonięto obelisk poświęcony Bognie i Jerzemu Sokorskim. „Słowik Warszawy” i kompozytor, pianista mają w Piastowie park swojego imienia oraz fundację, która zajmuje się propagowaniem ich dorobku i upowszechnianiem kultury muzycznej.
23 kwietnia sejm uchwala Kodeks cywilny i Kodeks postępowania cywilnego, unifikujące polskie prawo cywilne i unowocześniające przepisy.
Tysiąclecie Państwa Polskiego – państwowe obchody tysiąclecia polskiej suwerenności państwowej i kultury polskiej. Kościół Katolicki obchodził milenium chrztu Polski.
Koncert zespołu Rolling Stones w Pałacu Kultury i Nauki.